Marcin Sendecki

Marcin Sendecki Fot_Krzysztof_Łysek

Marcin Sendecki (ur. 1967) – poeta i krytyk.

W latach 1986-1990 studiował w Akademii Medycznej w Warszawie, a od 1990 do 1995 roku w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych związany z pismem „bruLion”. Jeszcze jako uczeń szkoły średniej pierwsze wiersze publikował w „Tygodniku Zamojskim” w 1985 roku. Debiutował tomem Z wysokości w 1992 roku.

Do tej pory wydał jedenaście zbiorów poezji. Ostatni, zatytułowany Farsz, w 2011 roku. W swojej poezji często stosuje eksperymenty językowe, jego utwory są erudycyjne i wyrafinowane. Sporo w nich ironii i powściągliwości w stosunku do własnych poetyckich poczynań.

Czterokrotnie nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (za tomy Trap, 22, Pół oraz Farsz). Tom Farsz był również nominowany do Literackiej Nagrody Gdynia w 2012 roku.

Wraz z Marcinem Świetlickim i Marcinem Baranem wymyślił i zredagował w 1997 roku antologię Długie pożegnanie. Tribute to Raymond Chandler, która w 2010 roku doczekała się wznowienia Żegnaj, laleczko. Wiersze noir – poszerzonego o kolejne wiersze w odcieniu noir.

W 2012 roku ukazał się tom Trzy poematy Jamesa Schuylera, które przetłumaczyli Marcin Sendecki, Andrzej Sosnowski i Bohdan Zadura.

Mieszka w Warszawie.

Fot. Krzysztof Łysek