Marcin Baran

M.Baran_fot.K.Łysek

Marcin Baran (ur. 1963) – poeta, eseista, dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny. Dyrektor programowy Festiwalu im. Brunona Schulza we Wrocławiu. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych poetów średniego pokolenia. Debiutował w 1990 roku tomem Pomieszanie. Od tamtej pory ogłosił dziesięć książek poetyckich, w tym Zabiegi miłosne (1996), za które otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Nike w 1997 roku. Ostatni tom – Niemal całkowita utrata płynności – ukazał się nakładem Wydawnictwa EMG w 2012 roku. W 2013 roku Baran otrzymał za niego Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius. Jego wiersze były tłumaczone na języki: angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, czeski, portugalski, bułgarski, słowacki, słoweński.

Wraz z przyjaciółmi Marcinem Świetlickim i Marcinem Sendeckim zredagował słynną antologię Długie pożegnanie. Tribute to Raymond Chandler, która w 2010 roku doczekała się wznowienia poszerzonego o kolejne wiersze w odcieniu noir.

Związany w latach osiemdziesiątych z legendarną grupą „bruLionu”. Współzałożyciel oraz redaktor kwartalnika pod tym samym tytułem. Mieszka w Krakowie.

fot. Krzysztof Łysek